|

Kdy se konají žní?

Kdy se konají žní?

„Kdy se konají žní?“ je otázka, kterou si mnoho z nás kladou v létě. Tento článek Vám přináší nejen odpověď, ale také zajímavosti spojené s touto tradicí, která se v naší zemi udržuje již dlouhou dobu. Pokud Vás zajímá historie žní, tradiční zvyky a způsob sklizně obilí, určitě neváhejte dále číst!
Kdy se konají žní? Tradice sklizně v České republice

Možná jste se dočetli o žních v nějaké knize nebo viděli záběry vesničanů, jak ručně kosí obilí. Jen málokdo ale ví, jak vlastně probíhají žně v dnešní době, jak se sklízí obilí, jaké jsou moderní metody a kdy se vlastně konají.

Jak vlastně probíhají žně?

Sklizeň obilí pod taktovkou kombajnu je dnes zcela běžnou praxí. Zemědělci čekají na vhodné klimatické podmínky, nejlepší dobu reprezentuje slunečné počasí. Vysoká teplota během žní je velkou výhodou, protože obilí je čerstvé a suché, což zajišťuje dokonalou kvalitu a trvanlivost zrn.

Proces sklizně obilí je podobný jako u jiných plodin, ale v případě žní je potřeba zohlednit i velikost pole, druh obiloviny a samozřejmě také cenu, za kterou se dnes u nás prodávají zrna.

Jaké jsou moderní metody?

Soustředíme-li se na moderní metody sklizně, musíme zmínit kombajny, nejefektivnější prostředek pro sklizeň obilí. Dnes existují několik různých druhů kombajnů, ale jejich základní funkčnost je stejná: sklízení obilí je automatizované a velmi rychlé.

Kombajn se skládá z několika úseků, včetně záběru pro obilí, lisu, který semele obilí na menší kusy a výběru rostlinných složek z obilí.

Dá se říci, že kombajny přinesly zemědělství novou éru, nejen že procesy zkvalitnily, ale rovněž zlepšily efektivitu sklizně a mnohem více obilí se dá sklízet během velmi krátkého časového období než kdykoli předtím.

Kdy se konají žně?

Odpověď na toto na první pohled jednoduché a zřejmé se však mění podle mnoha faktorů. V prvé řadě je nutné se podívat na typ obiloviny a jeho dobu sklizně. U pšenice je to většinou od poloviny července do začátku srpna, u ječmene se sklizení začne o něco dříve, zpravidla ve druhé polovině června.

Druhým faktorem, který je rozhodující, je počasí. Pokud není navzdory jindřichohradeckému přísloví „Na svatého Petra dez země vychladí až do konce žní, jestliže močí byť Praha, stále škoda žní.“ počasí ideální, sklizeň se posouvá. V případě silných dešťů, nadprůměrné teploty nebo nedostatku slunce musí zemědělci počkat, až se obilí opět osuší.

Dobou sklizně samozřejmě rovněž kolísají ceny obilovin, čím později se sklízí, tím dražší jsou zrna.

Jak je na tom sklizeň v českých zemích dnes?

Sklizeň obilí v České republice má velkou tradici. I když se scenario v posledních letech někdy zjednodušuje a kombajny nahrazují tradiční obilnice, stále existují regiony a zemědělci, kteří tradiční způsob žní zachovávají.

Zatímco na velkých polích je praxe sklizně dnes již pouze pomocí kombajnové techniky, na malých polích se stále zachovává stará metoda ručního kosění a vyzdvihování obilí.

Závěr

Sklizeň a žně jsou klíčovým okamžikem pro zemědělské podniky po celém světě, a Česká republika zdaleka není výjimkou. Dnes existuje mnoho moderních technologií, které umožňují rychlou a efektivní sklizeň obilí, ale zároveň stále existují regiony a zemědělci, kteří tradiční způsob žní zachovávají. V každém případě, sklizeň obilí vždy závisí na počasí a faktorech, které zemědělci musí pečlivě sledovat.

Často Kladené Otázky

### Kdy je nejvhodnější čas pro žně?

Nejvhodnější čas pro žně je zpravidla od července do srpna, kdy jsou obilí a jiné plodiny zralé a nacházejí se v optimální fázi pro sklizeň.

### Jaké nástroje jsou potřebné k provedení žní?

Kromě kosy, srpu a žacích strojů jsou pro efektivní provádění žní potřeba i další nástroje, jako jsou ruční sekačky, kombajny, traktory či krmné vozy pro přepravu sklizeného obilí a sena.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *